Strefa Edukacja - Usługi elektryczne Poznań kompleksowe wykonywanie instalacji elektrycznych

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Strefa Edukacja

 
 
Co zawiera rozdzielnia elektryczna?

Rozdzielnica elektryczna jest stosunkowo łatwa w montażu. Oczywiście często jej miejsce znajduje się na świeżym powietrzu, dlatego elektryczna skrzynka musi charakteryzować się odpornością na warunki atmosferyczne i jak najlepszą szczelności, określaną w normalizacji IP.

Domowa rozdzielnia elektryczna, no ale po co?

No ano po to że w zależności od indywidualnych wymagań stawianych domowym rozdzielnicom, mogą się one pełnić różne funkcje ale łączy je jedna wspólna cecha. Wszystkie rozdzielnice elektryczne są po to aby zsynchronizować w nich wszelkie urządzenia zabezpieczające naszą instalację a zatem też nasze bezpieczeństwo. W zależności od liczby pomieszczeń oraz posiadanych w nich odbiorników rozdzielnice mogą być różnego rozmiaru i wyposażenia. Największym błędem przy wyborze rozdzielnicy zabezpieczającej jest próba dobrania jej wielkości do ilości przewidywanych modułów. Jest to karygodny błąd. Pamiętajmy świętą zasadę że szafka RG winna być o przynajmniej 40% większa np. Jeśli w naszej instalacji przewidziano łącznie 40 modułów to rozdzielnie zamawiamy na min. 55 modułów. W przeciwnym razie obwody wprowadzone do rozdzielni będą zbyt ciasno upchane, a to z pewnością prędzej czy pużniej odbije nam się czkawką i to kosztowną.
Kolejny poważny błąd- choć rzadziej popełniany to montaż rozdzielni nie spełniającej norm IP (ang. International Protection Rating) czyli stopień ochrony zapewnianej przez obudowę urządzenia elektrycznego przed:
- dostępem do niebezpiecznych części wewnątrz obudowy,
- wnikaniem obcych ciał stałych,
- szkodliwymi skutkami wnikania wody.
Kod IP stosuje się do oznaczania pustych obudów elektrycznych według normy PN-EN 60529:2003. Tak wiem że wielu z was pomyśli że to nie jest wymóg prawny, jednak czego nikomu nie życzę, w razie pożaru spowodowanego zwarciem instalacji elektrycznej pierwsze pytanie naszego ubezpieczyciela brzmi: Proszę o przedstawienie aktualnych badań pomiaru instalacji elektrycznej ( mamy obowiązek wykonać pomiary min. raz na 5 lat) oraz pełnrgo wykazu zabezpieczeń rozdzielni RG.
Zwykle w domach jednorodzinnych montowana jest rozdzielnica podtynkowa. W tym przypadku nie jest ona narażona na działanie czynników atmosferycznych, dlatego też obudowa hermetyczna nie jest wymagana prawnie, jednak ochrona przed dostępem ciał stałych ( druga cyfra kodu IP) już tak. Rozdzielnice elektryczne zewnętrzne, w których zastosowana została obudowa hermetyczna natynkowa, wymagane są w przypadku zainstalowania ich na zewnątrz domu, a także wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko dużej wilgotności, lub zapylenia. Rozdzielnica elektryczna takiego typu zabezpiecza skutecznie podzespoły przed deszczem i kurzem.

Instalacja elektryczna domowa wymaga dla pełnego bezpieczeństwa montażu wyspecjalizowanego osprzętu. Rozdzielnica podtynkowa jest optymalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o komfortowe użytkowanie jej w domu
Na zakończenie pamiętajmy że o ile na rynku pojawiają się coraz to doskonalsze zabezpiecznia to jednak ich montaż przeprowadza chłowiek, a tutaj bywa różnie bo na rynku nie brakuje tzn fachowców, którzy oferują swe "tanie usługi" naiwnym inwestorom.

 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego